W obecnych czasach bardzo istotna jest sztuka samoobrony. Jest to system działań defensywnych, dzięki którym w sytuacji zagrożenia możliwa jest skuteczna obrona. Trzeba też wiedzieć o tym, iż samoobrona kładzie duży nacisk na uniknięcie kontaktu fizycznego, który jednak często jest konieczny. W przypadku, gdy nie uda się tego uniknąć, trzeba zastosować różne techniki oraz chwyty samoobrony. Kolejno trzeba uciekać bądź zadzwonić po policję.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego warto znac sztukę samoobrony
- jak obronić sie przed agresorem
- na czym plega samoobrona
Dlaczego warto znać sztukę samoobrony?
Warto na samym początku przytoczyć pewne statystyki. Wskazują one, że poziom bezpieczeństwa w naszym kraju stopniowo wzrasta z roku na rok. Jednakże umiejętność samoobrony nadal jest bardzo istotna. Niestety nie każdy o tym pamięta. Warto przypomnieć, że skuteczna samoobrona pozwala obronić się człowiekowi przed napastnikiem w wielu różnych okolicznościach. Mowa tutaj na przykład o próbie kradzieży bądź bezpośrednim ataku fizycznym. Trzeba też widzieć, że zarówno w przypadku panów, jak i pań, sztuka samoobrony zwiększa komfort psychiczny poprzez świadomość tego, iż w razie pojawienia się niebezpiecznej sytuacji, można się skutecznie obrobić przed napastnikiem.
Obrona przed agresorem
Warto nadmienić, że samoobrona to dość szerokie pojęcie, które w skrócie oznacza zespół działań, które mają na celu ochronę przed zagrożeniem fizycznym ze strony napastnika. Ciężko jednak wskazać na jednego typu samoobronę. W praktyce jest tak, iż sztuki walki oraz stosowane techniki czy strategie w samoobronie często się od siebie różnią. Najczęściej jednak stosowane jest pojęcie samoobrony do określenia systemu obrony fizycznej, która ma charakter tylko defensywny. Polega on na faktycznie obronie, a nie ataku bądź kontrataku agresora. Trzeba też nadmienić, że poszczególne techniki samoobrony nie stosują broni, lecz mogą zawierać metody obrony, które wykorzystują przedmioty codziennego użytku. Mowa w tym przypadku o narzędziach obronnych bądź gazach pieprzowych. Trzeba też podkreślić, że samoobrona skupia się głównie na umiejętności unikania zagrożenia, a dopiero w następnej kolejności polega na szybkiej reakcji fizycznej, dzięki której można zapobiec doznaniu obrażeń ze strony agresora.
Na czym polega sztuka samoobrony?
Na samym końcu trzeba stwierdzić, iż podobnie jak w wielu wyspecjalizowanych sztukach walki, takich jak na przykład krav maga, samoobrona również skupia się wyłącznie na uniknięciu zagrożenia ze strony agresora. W takim celu można się nauczyć tego, w jaki sposób zbyć przeciwnika. Warto też wiedzieć, dlaczego nigdy nie wolno się zatrzymywać w miejscu, ale też nie ruszać się do biegu od razu, gdy tylko usłyszy się konkretną zaczepkę słowną ze strony potencjalnego agresora. Sztuka samoobrony koncentruje się również na praktycznych, a ponadto bezpośrednich technikach obrony konwencjonalnej, do której trzeba zaliczyć stosowanie wszelakich chwytów. Mowa tutaj o kopnięciach czy elementach walki w stójce oraz parterze. Do tego należy doliczyć dźwignie oraz zastosowanie elementów otoczenia.