Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Co to jest sztuka samoobrony?

30 września 2022 sztuka samoobrony


W obecnych czasach bardzo istotna jest sztuka samoobrony. Jest to system działań defensywnych, dzięki którym w sytuacji zagrożenia możliwa jest skuteczna obrona. Trzeba też wiedzieć o tym, iż samoobrona kładzie duży nacisk na uniknięcie kontaktu fizycznego, który jednak często jest konieczny. W przypadku, gdy nie uda się tego uniknąć, trzeba zastosować różne techniki oraz chwyty samoobrony. Kolejno trzeba uciekać bądź zadzwonić po policję.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto znac sztukę samoobrony
  • jak obronić sie przed agresorem
  • na czym plega samoobrona

Dlaczego warto znać sztukę samoobrony?

Warto na samym początku przytoczyć pewne statystyki. Wskazują one, że poziom bezpieczeństwa w naszym kraju stopniowo wzrasta z roku na rok. Jednakże umiejętność samoobrony nadal jest bardzo istotna. Niestety nie każdy o tym pamięta. Warto przypomnieć, że skuteczna samoobrona pozwala obronić się człowiekowi przed napastnikiem w wielu różnych okolicznościach. Mowa tutaj na przykład o próbie kradzieży bądź bezpośrednim ataku fizycznym. Trzeba też widzieć, że zarówno w przypadku panów, jak i pań, sztuka samoobrony zwiększa komfort psychiczny poprzez świadomość tego, iż w razie pojawienia się niebezpiecznej sytuacji, można się skutecznie obrobić przed napastnikiem.

Obrona przed agresorem

Warto nadmienić, że samoobrona to dość szerokie pojęcie, które w skrócie oznacza zespół działań, które mają na celu ochronę przed zagrożeniem fizycznym ze strony napastnika. Ciężko jednak wskazać na jednego typu samoobronę. W praktyce jest tak, iż sztuki walki oraz stosowane techniki czy strategie w samoobronie często się od siebie różnią. Najczęściej jednak stosowane jest pojęcie samoobrony do określenia systemu obrony fizycznej, która ma charakter tylko defensywny. Polega on na faktycznie obronie, a nie ataku bądź kontrataku agresora. Trzeba też nadmienić, że poszczególne techniki samoobrony nie stosują broni, lecz mogą zawierać metody obrony, które wykorzystują przedmioty codziennego użytku. Mowa w tym przypadku o narzędziach obronnych bądź gazach pieprzowych. Trzeba też podkreślić, że samoobrona skupia się głównie na umiejętności unikania zagrożenia, a dopiero w następnej kolejności polega na szybkiej reakcji fizycznej, dzięki której można zapobiec doznaniu obrażeń ze strony agresora.

sztuka samoobrony

Na czym polega sztuka samoobrony?

Na samym końcu trzeba stwierdzić, iż podobnie jak w wielu wyspecjalizowanych sztukach walki, takich jak na przykład krav maga, samoobrona również skupia się wyłącznie na uniknięciu zagrożenia ze strony agresora. W takim celu można się nauczyć tego, w jaki sposób zbyć przeciwnika. Warto też wiedzieć, dlaczego nigdy nie wolno się zatrzymywać w miejscu, ale też nie ruszać się do biegu od razu, gdy tylko usłyszy się konkretną zaczepkę słowną ze strony potencjalnego agresora. Sztuka samoobrony koncentruje się również na praktycznych, a ponadto bezpośrednich technikach obrony konwencjonalnej, do której trzeba zaliczyć stosowanie wszelakich chwytów. Mowa tutaj o kopnięciach czy elementach walki w stójce oraz parterze. Do tego należy doliczyć dźwignie oraz zastosowanie elementów otoczenia.

Redakcja gunservis.pl

Redakcja gunservis.pl to dynamiczne wydawnictwo skupiające się na tematach związanych z bronią, militariami, outdoorem, samoobroną oraz strzelectwem. Nasza redakcja jest dedykowana wszystkim entuzjastom tych dziedzin, od pasjonatów strzelectwa sportowego po profesjonalistów z branży wojskowej i policyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Budowa schronienia w lesie – porady i techniki
Zastosowanie wielofunkcyjnych paracordów w survivalu
Jak wybrać odpowiedni nóż do outdooru – przewodnik dla początkujących

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak wybrać odpowiedni nóż do outdooru – przewodnik dla początkujących