Broń gazowa może być stosowana w wielu sytuacjach. Sięgają po nią osoby, które są miłośnikami sportów strzeleckich lub poszukują rozwiązań do samoobrony. W zależności od konkretnych potrzeb i preferencji osoby można wybierać spośród wielu, mocno zróżnicowanych produktów. W tekście tym dowiesz się, jakie są rodzaje broni gazowej, kiedy warto się na nią zdecydować i czy na posiadanie pistoletu gazowego trzeba mieć pozwolenie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jesy i jak działa broń gazowa
- jakie są jej rodzaje
- czy na każdą broń gazową trzeba mieć pozwolenie
Czym jest i w jaki sposób działa broń gazowa?
Broń gazowa jest rodzajem nieśmiercionośnej broni miotającej, która razi przeciwnika strumieniem rozpylonych substancji toksycznych. W zależności od rodzaju broni mogą być to różne substancje, które działają na organizm ludzki w rozmaitym stopniu. Zazwyczaj celem działania broni gazowej jest łzawienie oczu, kaszel, zaburzenie równowagi oraz ból głowy u przeciwnika. Dzięki temu w sposób bezpieczny można uwolnić się od niego.
Broń gazowa bardzo często używana jest do skutecznej samoobrony, a tylko niektóre bywają używane w sporcie i rekreacji. W świetle orzecznictwa prawa polskiego istnieje rozbieżność w uznawaniu broni gazowej. Z jednej strony pojawił się pogląd, że broń gazowa uznawana jest za broń palną, a z drugiej strony zaprezentowano stanowisko przeciwne.
Jakie są rodzaje broni gazowej?
Broń gazowa może występować w wielu zróżnicowanych wariantach. Podstawowy dzieli broń gazową na broń pneumatyczną i palną. Pierwszym przykładem broni gazowej jest broń gazowo-hukowa, która świetnie nadaje się do samoobrony. Są one wiernymi replikami standardowych pistoletów, natomiast nie stosuje się w nich ostrej amunicji, a tylko wkłady gazowe. Ponadto oprócz rozpylenia gazu, pistolet wydaje głośne sygnały dźwiękowe, które pozwalają na skuteczne odstraszenie przeciwnika.
Kolejnym rodzajem są pistolety typu RMG. Są one miotaczami gazu, które do złudzenia przypominają standardową broń palną. Tak samo, jak w przypadku broni gazowo-hukowej nie dochodzi do wystrzelenia normalnej amunicji, a rozpylenia gazu pieprzowego. Bardzo ciekawym rodzajem broni gazowej są ręczne miotacze gazu, które mają formę metalowego pojemnika, w którym znajduje się mieszanka chloroacetofenonu i freonu. Po naciśnięciu zaworu dochodzi do rozpylanie gazu w powietrzu. Broń ta jest bardzo łatwa w obsłudze.
Broń gazowa pozwolenie – czy na każdą broń gazową trzeba mieć pozwolenie na broń?
Zgodnie z przepisami, które zawarte są w ustawie o broni i amunicji, posiadanie broni palnej wymaga posiadania odpowiedniego zezwolenia. Należy wspomnieć, że posiadanie zezwolenia dotyczy również broni gazowej palnej, czyli takiej, w której spalanie materiału miotającego prowadzi do powstania gazów sprężonych, które wystrzeliwują substancję lub pocisk z lufy.
Należy wspomnieć, że w ustawie pojawia się pewna luka. Dotyczy ona możliwości zakupu pistoletu gazowego na wkłady gazowe lub pneumatyczne oraz ręcznych miotaczy gazu, bez zezwolenia. Produkty te są mniej niebezpieczne niż broń palna, a ich zasięg wynosi maksymalnie 5 metrów. Ponadto broń gazowa w tej postaci jest świetnym sposobem na skuteczną i bezpieczną samoobronę.