Strona główna
Broń
Tutaj jesteś

Certyfikowany dystrybutor broni – jakie warunki trzeba spełnić, by kupić broń?

23 stycznia 2024 Certyfikowany dystrybutor broni


Sprzedaż broni podlega rygorystycznym przepisom i trzeba spełnić szereg obowiązków, by otrzymać pozwolenie na broń. Również firma zajmująca się sprzedażą tego typu asortymentu musi posiadać odpowiednie zezwolenia, dzięki którym może prowadzić taki biznes legalnie. Kto może kupić broń i jak sprawdzić, czy dystrybutor broni działa zgodnie z przepisami?

Kto może zostać dystrybutorem broni?

Zakupu broni można dokonać jedynie w sklepach, które mają stosowane zezwolenia, a więc warto sprawdzić, czy dystrybutor działa legalnie. Przede wszystkim firma musi mieć koncesję wydaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych, która może być wydana na okres od 5 do 50 lat. Warunkiem uzyskania koncesji jest ukończenie 21 roku życia i przedstawienia badań psychologicznych. Dystrybutor broni musi mieć też minimum średnie wykształcenie oraz mieć zdolność do czynności prawnych. Takie informacje można sprawdzić, wchodząc na stronę https://www.vismag.pl/. Na sprzedawcy broni ciążą też obowiązki, których musi rygorystycznie przestrzegać. Mianowicie broń, amunicja i wszystkie materiały wybuchowe muszą być przechowywane w odpowiednio przygotowanych do tego celu miejscach, by nikt przypadkowy nie miał do nich dostępu. Muszą być też wprowadzone odpowiednie procedury bezpieczeństwa i każdy ma obowiązek prowadzenia karty kwalifikacyjnej obiektu. Co ważne, powinna być też prowadzona ewidencja osób, które wchodzą do obiektu, a każda podejrzana sytuacja powinna zostać natychmiast zgłoszona do pobliskiego komisariatu policji.

Kto może uzyskać pozwolenie na zakup broni?

Otrzymanie pozwolenia na broń nie jest prostą sprawą, ale wystarczy spełnić kilka warunków, by otrzymać dokumenty pozwalające zakupić określoną jednostkę broni. Zezwolenie jest wydawane zawsze przez Wojewódzką Komendę Policji, a osoba, która chce otrzymać takie zaświadczenie, musi mieć ukończone 21 lat. Jednak to nie jedyny wymóg, bo oczywiście należy przejść testy psychologiczne i zdać egzamin. Warunkiem zdobycia pozwolenia jest również niekaralność, a także brak uzależnień od substancji psychoaktywnych. Starając się o takie zezwolenie, należy wyjaśnić i uzasadnić potrzebę posiadania broni. Można uzyskać również pozwolenie na broń sportową, ale wówczas należy być członkiem klubu strzeleckiego i regularnie uczestniczyć w zawodach. W takim wypadku wystarczy mieć ukończonych 18 lat, ale wymagane są też testy psychologiczne i konieczne jest zdanie egzaminu pisemnego, jak i praktycznego.

Jaką broń można kupić, mając pozwolenie?

Posiadając zezwolenie na broń sportową, można kupić:

  • broń bocznego zapłonu, której kaliber nie może być większy niż 6 mm,

  • broń centralnego zapłonu, której kaliber nie może być większy niż 12 mm,

  • broń czarnoprochową,

  • broń gładkolufową w dowolnym kalibrze.

Warto także wiedzieć, że oprócz pozwolenia sportowego można uzyskać też pozwolenie na broń kolekcjonerską. Wówczas można zakupić dowolny rodzaj broni, który będzie stanowić kolekcję i choć będzie to broń w pełni sprawna, to nie może być używana do ochrony własnej czy do celów łowieckich. Dodatkowo jest też broń, którą można kupić bez zezwolenia. Może to być broń, którą wyprodukowano przed rokiem 1885, a także broń czarnoprochowa, którą ładuje się od przodu jedynie amunicją ładowania rozdzielnego. Oprócz tego można mieć w domu bez zezwolenia popularne wiatrówki, które można kupić, okazując w sklepie jedynie dowód osobisty. Do obrony własnej można mieć też broń gazową, która wyrzuca substancję podobną do gazu pieprzowego, a tym samym unieszkodliwia przeciwnika.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gunservis.pl

Redakcja gunservis.pl to dynamiczne wydawnictwo skupiające się na tematach związanych z bronią, militariami, outdoorem, samoobroną oraz strzelectwem. Nasza redakcja jest dedykowana wszystkim entuzjastom tych dziedzin, od pasjonatów strzelectwa sportowego po profesjonalistów z branży wojskowej i policyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

producent amunicji
Certyfikowany dystrybutor broni
sklep z bronią

Jesteś zainteresowany reklamą?

sklep z bronią