Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Czarnoprochowce – najcenniejsze egzemplarze

22 lipca 2024 Czarnoprochowce


Broń palna na czarnych proch, czyli czarnoprochowa, ma wiernych fanów i licznych znawców. Jest też stosunkowo łatwo dostępna. Co ważne, na rynku znaleźć można egzemplarze bardzo cenne, nie tylko pod względem wartości pieniężnej.

Pośród fanów militariów broń czarnoprochowa ma licznych zwolenników i wciąż cieszy się znaczną popularnością. Wiele egzemplarzy czarnoprochowców odznacza się też wysoką wartością kolekcjonerską i stanowić może bardzo dobrą inwestycję. Sprawdźmy, jakie egzemplarze są najcenniejsze. 

Broń czarnoprochowa, czyli jaka?

Czarnoprochowce to rodzaj broni palnej, w jakim wystrzelenie pocisku następuje w efekcie gwałtownego spalania czarnego prochu – inaczej dymnego. Stosowane są zamki skałkowe bądź kapiszonowe. Cechą charakterystyczną tego typu broni jest amunicja rozdzielnego ładowana – kulę i kapiszonowy proch ładuje się oddzielne (przy czym we współczesnych replikach stosować można naboje zespolone). Uzbrojenie takie było popularne do końca XIX wieku (rewolwerem czarnoprochowym posługiwał się m.in. tytułowy Django z filmu Quentina Tarantino). Później jednak wyparły ją nowocześniejsze typy broni, wyposażono w skuteczniejsze mechanizmy wystrzeliwania amunicji.

W Polsce na broń czarnoprochową nie potrzeba pozwolenia, o ile wyprodukowana została przed 1885 rokiem lub stanowi replikę. Aby stać się jej posiadaczem, trzeba mieć ukończone osiemnaście lat. Strzelać z czarnoprochowców można tyko na strzelnicy.

Broń czarnoprochowa – które egzemplarze są najcenniejsze?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele egzemplarzy broni czarnoprochowej. Często są to współczesne repliki, nie brak jednak prawdziwych zabytków, takich jak autentyczne pistolety skałkowe, muszkiety czy rewolwery. Takie właśnie egzemplarze mogą osiągać naprawdę wysoką wartość, zwłaszcza, jeśli są w dobrym stanie i kompletne. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że stanowią świadectwo historii, a wiele z nich było lub mogło być używanych podczas ważnych wydarzeń dziejowych.

Stanowią one świetną inwestycję, ich ceny będą bowiem rosły. Poza tym, cechują się wysoką wartością kolekcjonerską, sentymentalną oraz estetyczną. O ile repliki sprawują się w tej roli nieźle, o tyle autentyczne zabytkowe czarnoprochowce stanowią wspaniałą ozdobę salonów i innych wnętrz, a ich posiadanie jest wyznacznikiem gustu oraz prestiżu.

Udanych zakupów!

Artykuł sponsorowany

Redakcja gunservis.pl

Redakcja gunservis.pl to dynamiczne wydawnictwo skupiające się na tematach związanych z bronią, militariami, outdoorem, samoobroną oraz strzelectwem. Nasza redakcja jest dedykowana wszystkim entuzjastom tych dziedzin, od pasjonatów strzelectwa sportowego po profesjonalistów z branży wojskowej i policyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czarnoprochowce
Red Dot vs. ACOG – który celownik jest lepszy
Przydatne aplikacje mobilne dla myśliwych i strzelców

Jesteś zainteresowany reklamą?

Przydatne aplikacje mobilne dla myśliwych i strzelców