Strona główna
Strzelectwo
Tutaj jesteś

Czym jest Polski Związek Strzelectwa Sportowego?

30 września 2022 polski związek strzelectwa sportowego

Polski Związek Strzelectwa Sportowego jest polską organizacją zrzeszającą zawodników, trenerów oraz działaczy polskiego strzelectwa sportowego. Związek powstał w 1933 roku, a jego siedziba jest w Warszawie. Warto podkreślić, że Polski Związek Strzelectwa Sportowego jest członkiem Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego. W obecnej chwili prezesem zarządu jest Tomasz Kwiecień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest historia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego
  • czy jest strzelectwo sportowe
  • jakie są obowiązki PZSS

Jaka jest historia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego?

W związku z corocznym zwyczajem „Przeglądu Sportowego” 6 stycznia 1932 roku zamieszczono tabelę mistrzów Polski w roku 1931, po raz pierwszy w zestawieniu pojawiło się strzelectwo, które zostało potraktowane na równi z innymi dyscyplinami sportowymi. Rok 1931 był bardzo obfity, jeżeli chodzi o złote medale dla Polaków na Mistrzostwach Świata we Lwowie. Warto wspomnieć, że Polacy zdobyli wtedy czternaście pierwszych miejsc, w tym tytuły mistrzów świata.

Następnie 8 maja 1932 roku powstaje Naczelna Rada Strzelectwa Sportowego w Polsce. Był to decydujący moment, który ukierunkował sport strzelecki w kraju. W skład NRS wchodzili przedstawiciele między innymi Polskiego Związki Broni Małokalibrowej, Wojska, Polskiego Związku Łuczników, czy Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego.

W końcu 5 marca 1933 roku, zapadła decyzja w sprawie utworzenia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Jego powstanie miało związek z warunkami ekonomicznymi panującymi w Polsce, które nie pozwalały na istnienie dwóch związków dotyczących strzelectwa sportowego. Majątek NRS został wcielony w struktury PZSS, wobec czego na zjeździe trzeba było dokonać wyboru Zarządu Głównego. Pierwszym prezesem PZSS był płk dypl. Stanisław WECKI. Na tamtejszym zjeździe wybrano też komisję dyscyplinarną, statutową oraz rewizyjną związku.

polski związek strzelectwa sportowego

Czym jest sport strzelecki?

Sport strzelecki dzieli się na wiele podkategorii, które nawiązują do rodzaju broni lub konkretnych wytycznych dotyczących strzelectwa. W skład sportu strzeleckiego wchodzą:

  •  strzelectwo historyczne
  • strzelectwo dynamiczne
  • strzelectwo sportowe
  • strzelectwo długodystansowe
  • strzelectwo kurkowe
  • strzelectwo czarnoprochowe
  • strzelectwo westernowe

Sporty strzeleckie realizuje się w trzech dyscyplinach, które prezentują się następująco: pistolet, karabin oraz strzelba gładkolufowa. W każdej dyscyplinie rozgrywają się konkurencje strzeleckie. Konkurencje te rozgrywane są według określonych grup zawodników lub według kategorii wiekowych.

Czym zajmuje się Polski Związek Strzelectwa Sportowego?

Polski Związek Strzelectwa Sportowego zajmuje się przede wszystkim przeprowadzaniem zawodów, które związane są, jak sama nazwa wskazuje ze strzelectwem. Dodatkowo Polski Związek Strzelectwa Polskiego wydaje odpowiednie uprawnienia dla osób odbywających kursy, takie jak na przykład kurs na instruktora sportu strzeleckiego.

Wydawana przez PZSS legitymacja instruktora sportu strzeleckiego uprawnia osobę do nauczania i prowadzenia szkoleń strzeleckich w jednostkach szkoleniowych podległych MON oraz innych organizacjach oświatowych i klubach sportowych.

kominiarka wojskowa

Redakcja gunservis.pl

Redakcja gunservis.pl to dynamiczne wydawnictwo skupiające się na tematach związanych z bronią, militariami, outdoorem, samoobroną oraz strzelectwem. Nasza redakcja jest dedykowana wszystkim entuzjastom tych dziedzin, od pasjonatów strzelectwa sportowego po profesjonalistów z branży wojskowej i policyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

polski związek strzelectwa sportowego
instruktor strzelectwa

Jesteś zainteresowany reklamą?

instruktor strzelectwa