Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Instruktor strzelectwa – czy kurs jest obowiązkowy?

30 września 2022 instruktor strzelectwa


Wiele osób, które mają uprawnienia do posiadania broni palnej, po pewnym czasie nabierania umiejętności i obchodzenia się z nią, zaczyna zastanawiać się nad pracą w tej branży. Inne osoby chcą po prostu dalej przekazać wiedzę, którą nabyły lub w zwyczajny sposób chcą sobie dodatkowo dorobić. Bardzo często osoby takie zastanawiają się, jak właściwie mogą pracować jako instruktor strzelectwa i czy potrzebne są ku temu jakieś kursy. Poniższy tekst rozwieje wszelkie wątpliwości na ten temat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy trzeba być instruktorem strzelectwa, a by pracować na strzelnicy
  • czy warto zrobić taki kurs
  • czy zawód instruktura jest przeyszłościowy

Instruktor strzelectwa – czy trzeba mieć taki kurs, aby pracować na strzelnicy?

Kurs na instruktora strzelectwa organizowany jest przez Polski Związek Strzelectwa Polskiego lub Ligę Obrony Kraju. Jeżeli zależy nam, aby prowadzić jakikolwiek typ zajęć na strzelnicy, gdzie inne osoby strzelają pod naszym nadzorem, bezwzględnie musimy wykonać odpowiednio przygotowujący do tego kurs.

Kurs ten uprania do zarządzania odbywającym się strzelaniem, co jest bardzo potrzebne do pracy na strzelnicy. Warto jednak podkreślić, że kurs na instruktora strzelectwa może odbyć osoba, która jest dopuszczona do posiadania broni.

Czy warto wykonać kurs na instruktora strzelectwa?

Jak każdy kurs, również i kurs na instruktora strzelectwa może mieć swoje plusy i minusy. Osoby, które decydują się na odbycie takiego kursu, tylko po to, aby pochwalić się legitymacją „instruktora strzelectwa”, powinny powstrzymać się od niego. Tak samo jest w przypadku, gdy osoba pracuje w branży strzeleckiej i poszukuje dodatkowych uprawnień. Ma to związek z tym, że kurs na instruktora strzelectwa realnie nic w tej kwestii nie daje. Może być jedynie wartościową pozycją w CV.

Kurs na instruktora strzelectwa przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które poszukują wartościowych informacji z zakresu sportu strzeleckiego. Dzięki kursowi można usystematyzować sobie wiedzę, aby następnie przekazywać ją osobom, które zaczynają swoją przygodę ze strzelaniem. Instruktor strzelectwa po odbytym kursie ma bardzo szeroką wiedzę na temat broni. Należy jednak podkreślić, że bycie instruktorem strzelectwa bez uprawnień prowadzącego strzelania nic nie daje.

instruktor strzelectwa

Czy bycie instruktorem strzelectwa bojowego jest zawodem przyszłości?

Osoba, która ukończy kurs instruktora strzelectwa bojowego, ma szersze uprawnienia niż ta, która ukończyła kurs na zwykłego instruktora. Może uczyć posługiwania się różnego rodzaju bronią palną i prowadzić zajęcia ze strzelania karabinem i rewolwerem. Instruktor taki może prowadzić zajęcia, które będą przygotowywały osoby do zawodów sportowych lub na przykład aktorów, którzy na potrzeby produkcji muszą wiedzieć, jak posługiwać się bronią.

Ponadto kurs instruktora strzelectwa bojowego zapewnia odpowiednie przygotowanie również do pełnienia funkcji strzelca. Taki kurs uczy adeptów jak posługiwać się wszystkimi rodzajami broni palnej. Przy posługiwaniu się bronią, należy zachować odpowiednie bezpieczeństwo. Dlatego osoby odbywające kurs zdobywają wiedzę na temat postępowania z bronią i ogólnych zasad bezpieczeństwa. Tak jak każdy kurs i ten kończy się zdaniem egzaminu. Następnie osoba otrzymuje legitymację instruktora strzelectwa bojowego, która pozwala na podjęcie pracy na strzelnicach, w agencjach obrony czy w służbach mundurowych.

Redakcja gunservis.pl

Redakcja gunservis.pl to dynamiczne wydawnictwo skupiające się na tematach związanych z bronią, militariami, outdoorem, samoobroną oraz strzelectwem. Nasza redakcja jest dedykowana wszystkim entuzjastom tych dziedzin, od pasjonatów strzelectwa sportowego po profesjonalistów z branży wojskowej i policyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawowy zestaw do przetrwania – co zawsze warto mieć przy sobie
Jak skutecznie przygotować się do ekstremalnych warunków pogodowych w terenie
Budowa schronienia w lesie – porady i techniki

Jesteś zainteresowany reklamą?